YAYLALAR DİYARI YAVUZKEMAL

Doğa ve Yayla Turizm ile adından sıkça bahsedilen bölge haline gelmiştir. Doğu Karadeniz’in  çamlı Kümbeti ve sisli Bektaşı ilçe sınırları içinde bulunmaktadır. Doğayla iç içe tatil fırsatı için Yavuzkemal mutlak seçenektir. Her geçen gün kendini yenilemekte, sürekli artan doğa sever misafirlerini ağırlamaktadır.

Çok eski yüzyıllardan buyana her yıl Mayıs ayının 6. günü hıdırellez şenliklerinin düzenlendiği Zırlıhan köyünde denizin muhteşen görüntüsüne hakim Guskun tepesi gerçekten görülmeye değerdir. İlçenin önemli tarihi eserleri arasında, Hisar Köyündeki Meryem ana manastırı, Kuşluhan Kalesi, Yavuzkemal köyü hanlarını ve tarihi ören yeri, Akkaya Köyündeki Çoban kayası ve çok sayıda kemer köprüler Kuzalan Şelalesi yol boyunca travertenler, 1800 m olan eşsiz güzellikteki Mavi Gölü’ün sodalı suyun turkuaz rengi büyüleyici özelliktedir.

Düzenlenen yayla şenliklerinde; Kümbet Yaylası şenliği Her yaz Temmuz ayının 2. pazar günü, Temmuzun 2. Haftası, Bektaş Yaylası Şenliği, Ağustos ayının ilk haftası yapılmaktadır. Düzenlenen bu şenliklerde ve kurulan Pazar yerlerinde yöreye özgü el sanatlarını ve doğal yayla ürünlerinden satın alabilme imkanı bulursunuz.

Organik hayata özlem duyan herkes için buz gibi suları ve eşşiz doğasıyla vazgeçilmez seçeneğiniz yaylalar diyarına gelmek çok kolay!.. Ordu-Giresun hava alanından 40 km mesafede, doğayla başbaşa, doğal konaklama konsepti imkanları ile ev sahipliği yapmaya hazır konumdadır.

Kendine değer verenlerin doğal yaşam seçeneğidir Yavuzkemal……

Emel Yavuz…

 

 

 

Leave a Comment