Hamsili Pilav
Karadenizlilerin muhteşem menüsü Hamsili Pilav Tarifi bugün sizler için seçtiğim sağlıklı balık tarifim. Şahsen günümüzde sağlıklı üretilmediği söylenen tavuk yerine mis gibi deniz kokusunu içime çekerek balık yemeği tercih ederim. Hem sağlıklı hem de leziz olmasının yanında organik olma ihtimali yeterince yüksek olan bu besini sık sık tüketmenizi sizlere de tavsiye ederim. Hamsili Pilav Tarifi hem pirinç pilavı hem de et olarak hamsiyi kullandığımız için ekstra bir menü gerektirmez yanına şöyle çoban salata daha ne olsun hanımlar. İlle de bu tarifimizin yanına bir tarif daha eklemek istiyorum diyorsanız mutlaka hafif bir çorba olmalı. Tatlı tarifi olarak da balık ve vazgeçilmez finali helva tarifleri olmalı kolay gelsin…
Kişi sayısı Hazırlık süresi
2kişilik 10dakika
Pişirme süresi Passive Time
20dakika 1hour
Kişi sayısı Hazırlık süresi
2kişilik 10dakika
Pişirme süresi Passive Time
20dakika 1hour
Malzemeler
Yapılışı
  1. Öncelikle pirinçleri yıkayıp süzmeye bırakın ve soğanı doğrayın.
  2. Bir tencerede soğanı bir miktar sıvı yağı pembeleşinceye kadar kavurun ve pirinç ve kuş üzümlerin de ilave edin.
  3. İçine bir bucuk su bardağı kadar su ilave ettikten sonra suyu çekene kadar pişirin. Suyu çekilince baharatları ilave edin ve pilavınız hazır.
  4. Ocağa aldığınız tavayı kızdırın ve içine sıvı yağ ilavesi de yapıp kısın ve dışı mısır ununa bulanmış hamsiler (unlu kısmı altta kalacak) tavaya dizilir.
  5. Tavanın tüm kısmı hamsi ile döşendikten sonra pilav harcı eklenir üstü düz bir şek yapılarak kalan hamsiler gene unlu kısmı üstte olmak kaydı ile dizilerek, ısıyı artırın.
  6. Ocakta çevirerek kızartıgımız ( tabak ve kapak yarıdımı ile ter düz) hamsili pilavı pişince servis tabağına alabilirsiniz afiyet olsun.
Recipe Notes

Ekstra not alanı