MİLLET BAHÇESİ

Giresun’u izlemeye , keyifli bir seyire tarihin o taş kapısından geçerek başlamak…

Karşınızda keyifli bir şehrin silüeti. Denizi, yeşil tepeleri, sırtını dayadığı Kalesi ile sarmaş dolaş. Giresun’da şehrin içinde, Giresunluya has bir bahçe…Milletin Bahçesi.

Diğer adı “Memleket Bahçesi”…1900 (H. 1318) yılında zamanın kaymakamı Münir Ziya ve Belediye Başkanı Kaptan Yorgi Paşa tarafından eski valilerden Kadri Bey ve Sırrı Paşa’nın anılarına yaptırıldığı kemerin üst ve iki yan taraflarında bulunan üç kitabeden anlaşılmaktadır.

O dönemlerde Rumların oldukça yoğun oturduğu mahalle burası. Dönemin Belediye Bşkanı Kaptan Yorgi makam aracı olarak kullandığı “eşeği”  ile her sabah buradaki  evinden ayrılır, Kazancılar Yokuşu’ndan iner,  Çapulacılar Arastası’nı geçerek sahildeki Rum Gimnazyumu’nun Kütüphanesi olarak kullanılan binanın önünde (Eski Mehmet Efendi Lokantası- Taşbaşı Parkı’nın cadde tarafındaki eski bina)  “hemşehrileri” ile sohbet edermiş. Bu keyifli yol hala açık bu şehirde. Taşbaşı Parkı, Millet Bahçesinin  karşısında oturdukça çağırıyor insanı bir şekilde.

“Millet Bahçesi” Cumartesi geceleri Rum ahalinin toplanarak caz eşliğinde dans ettiği, oturduğu bir yer olarak bilinirmiş. Şimdi ise aynı keyif her gün burada. Gündüz ve gece.

İnsanlar el ele kol kola karşılıklı sohbetlerine eşlik etmekte bu muhteşem mekanı. Şehrin neresinden gelirseniz gelin yolunuz bu nadide bahçeye çıkmakta. Tevekkeli değil ‘’Milletin Bahçesi’’ demişler.

Karşınızda Karadeniz, başınızda esen kavak, söğüt , ıhlamur ağaçları, tarihe sımsıkı sarılırcasına duvarlarını zapdetmiş sarmaşıklar, .Kirazın Anayurdu Giresun’un sembolü kirazlar korkuluklarda kıpkırmızı rengiyle çevrelemekte sizi ve kazancılar yokuşunda kalan son bakır ustalarının ince tınısı. O heybetli tarihi kapıdan 7den 70e tüm insanların giriş çıkışının ahengi.

Çayın tadı da rengi de burada bir başka…Giresun simidini kaptığınız gibi soluğu aldığınız bir mekan. Bu seyre karşı konulmaz bir tat. Kaç bardak çay içtiğinizi hesaplayabilirseniz ne ala. Cam şişelerde meşrubatlar geliyor hala masanıza , gazozlar eşliğinde çocukluk, köpüklü kahveler eşliğinde olgunluk eşlik ediyor size Giresun manzarasında. Bahçe içine giren meşhur seyyar ‘’Macunlu Giresun Pastası’’ satıcıları ağzınızı tatlandırmak için sesleniyor size.

Tarih eseri bu bahçede, yanıbaşında duran Hükümet Konağı, Millet Bahçesini yalnız bırakmıyor, biz şahidiz dercesine.

Bir şehirde keyifli bir molayla şimdiye,bugüne, tarihin tam göbeğinde oturup bakmak. Karadeniz’in Giresun’un yeşiline mavisine arkadaş tarih ve kültürü yaşamaya sizleri bekliyoruz.

Çayınız demlendi, simitleriniz çıtır çıtır…Daha gidecek çok yer , yaşanacak çok tarih var. Bir yerden başlamak gerek.

 

Yazı: Hatice KAYMAZ