BİRAZ NEFES ALMAK…

KÜMBET YAYLASI

Giresun, yeşille mavinin birbiriyle harman olduğu Karadeniz’in sahil kenarında , yaylaları, denizi, kaleleri, doğal gölleri, geniş vejeteryan mutfağı, zengin kültürü, fındık ve kirazı ile özdeşleşmiş eşsiz bir şehirdir. Yayla turizminde de oldukça zengin destinasyonlara sahip olan Giresun’da ilk akla gelen yayla Kümbet Yaylasıdır. Giresun’a 60km mesafede 1640mt rakımlı bir yayla, 12 ay yolu açık ve konaklama ve restaurant hizmetlerini de sunmaktadır.

Yayla yoluna vurduğunuz andan itibaren her yer yemyeşildir. Yol boyunca doğanın esiri olan  manzaraya hayranlıkla bakıp temiz hava soluyarak düzgün asfalt yolda rahatlıkla yolculuk edebilirsiniz. Şelaleler , tarihi çeşmeler , yayla evleri sizlere yol boyunca eşlik edecek.

Yaylaya yaklaştıkça muhteşem manzaraları oluşturan vadiler, çam ağaçları kokusu ve yemyeşil çimenlerde yayılan kuzular sizleri mest edecek. Kümbet Yaylasının her mevsim ayrı renklerde açan orman gülleri sizleri mevsimine göre sarı, turuncu, mor, kızıl renklerle karşılayacak ‘’Hoşgeldiniz’’ dercesine…

Yayla merkezine varmadan hemen önce Kümbet Yaylası’nın bereketli topraklarında yetişen bitkiler ve o bitkilerden yapılan doğal ürünleri çok rahat bulabileceğiniz Kadınlar Pazarı var. Pancardan, pekmeze, köy peynirlerinden turşulara, hediyelik ürünlere, süs olarak kullanabileceğiniz yayla çiçeklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Ama tavsiyemiz yayladan dönüş yolunda bu alışverişi yapmanız olacak. Aracınızda bir miktar yer ayırın …

Yaylaya girer girmez burnunuza sıcak pide ve et kokuları gelecek. Yaylanın doğal ortamında yayılan kuzuların o kekik kokulu etlerinden yemeden gitmek olmaz ister kasaplarda yiyebilir ister mangalınızı hazırlar kendiniz Aymaç Mevkii Piknik alanında doğayla iç içe keyif yapabilirsiniz. Tabii isteyen kişiler kendi zevklerine göre ir ağaç gölgesi, farklı bir obada da bu keyfi yapabilirler. Giresun Valiliği bu alanlara girişlerde çöp torbaları dağıtıyor. Asıl olan bu alanları hor kullanmamak ve bu cennet yaylalara geldiğimizde arkamızda hiçbir çöp bırakmamak.Yaylada tüm spor aktiviteleri, gezi aktiviteleri ile ilgili alanları kullanabilirsiniz. Her mevsim farklı destinasyonların bulunduğu trekking, off road safari, kampçılık ve foto safari güzergahları tüm ihtiyacı karşılayan ve kullanılabilir şekilde. Geziniz süresince yayla çocuklarıyla eskinin oyunlarını oynayabilir, yayladaki uzun ömürlü amcalar ve teyzelerle keyifli sohbetler edebilirsiniz.

Yazı:Hatice KAYMAZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment